Forum-keskustelussa kuumien erien jakaminen kolmeen lähtöön kummallakin matkalla on saanut osakseen kiitosta. Ainoa kritiikki koskee sitä, että olosuhteet voivat vaihtua erien välillä. Se on tietysti mahdollista, mutta ei niin todennäköistä, että haitat olisivat suuremmat kuin hyödyt. Näin ollen ensi vuonna kannattaa jatkaa samalla reseptillä. Se tuntuu riittävältä keinolta hajottaa kärkimiesten pisteitä ja on jopa jouhevampi tapa kuin 10.10.11 esittämäni menetelmä jakaa pisteitä sijoitusten perusteella.
Kun ensi vuonna kierrokset yhtyvät, olisi liiallista käyttää edelleen yhteensä kuutta eri ”kuumaa” erää. Mielestäni sopiva määrä on neljä. Silloin riittävän moni luistelija pääsee mukaan arvontoihin kummaltakin matkalta. Ongelmaksi muodostuu sen määrittäminen, mikä 20 km:n aika vastaa 30 km:n aikaa. Oma kokemusperäinen ja ”valistunut” arvioni on tasoa 60 – 75 sekuntia lisäkympin hidastumisesta. Tällöin ajat 45.15 ja 1.09.00 voitaisiin asettaa kriteereiksi pääsylle neljään arvontaerään. Tämän vuoden tulosten perusteella puolikkaalta pääsisi mukaan 55 ja täysmatkalta 78 eli yhteensä 133 luistelijaa. Heistä 41 % olisi puoli- ja 59 % kokomatkoilta. Näyttökilpailujen perusteella mukaan pääsee ilmeisestikin suunnilleen saman verran kuin vuosittain lopettaa. Näihin lukemiin sisältyy kuitenkin pieni pelivara: 35 kilpailijaa neljässä kuumassa lähdössä on paikkoja yhteensä 140.
Tämän vuoden kilpailuun verrattuna ohittelujen määrä hieman vähenisi neljän arvontaerän toteutuksessa. Mutta luistelijoiden jakautuminen pieniin letkoihin toteutuisi edelleenkin. Tätä tavoitteellista hajautumista tapahtuisi varmasti enemmän kuin jos kuumia eriä olisi vain kolme.
Vanhana otantatutkijana toteaisin, että tämän vuotuisiin eräjakoihin sisältyi lievä systemaattinen virhe: se suosi ryhmää 1, 4, 7 jne. Parempi tapa olisi käyttää sprintti-hiihdon eriin jakamisen menetelmää 30 parhaan osallistujan kohdalla - KK:n erämäärään sovellettuna. Lisävarmistus: vain ilmoittautuneet saavat olla listalla, eivät luistelusta tai Kierroksesta pois jäävät.
Lopuksi vielä tasapuolisuutta lisäävä toivomus. Ensimmäinen kuuma erä olisi vasta klo 10.00. Jotta aamun klo 8.00 erässä olisi lähdössä hereillä, on noustava jo klo 4.00 varmasti vaillinaisen yöunen jälkeen. Toisaalta näitäkin lähtöjä kokeneena muistelisin, että talviaamut ovat varsin tuulettomia, mikä antaa pienen kompensaation. Klo 8.00 startti vain sitä erityisesti haluaville, ja kuumat erät: 10, 12, 14 ja 16.00.
